Hızlı Ara

İnsanoğlu eski çağlardan günümüze bulunduğu dönemin imkanlarıyla temizlik ihtiyacını karşılamaya çalışmıştır.Teknolojik gelişmeler ve temizliğin sağlıklı bir yaşam için öneminin anlaşılmasıyla büyük bir sektör haline gelen temizlik hizmetleri profesyonel kadrolar ve ekipmanlar ile temizlik şirketleri tarafından sunulmaya başlanmıştır.

Sektörel olarak Avrupa’ da temizlik hizmeti veren şirketler 1935 yıllarında hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye de ise 1980 yıllarda temizlik firmaları açılmıştır. Teknolojik ekipmanlar ve endüstriyel temizlik maddelerinin gelişimi şirketler tarafından uygulamalarına dahil edilerek profesyonel olarak temizlik hizmeti Türkiye de de verilmeye başlanmıştır.

Türkiye de ise bilindiği üzere İstanbul, Sanayileşme ve ticaret konusunda liderliğini temizlik hizmetleri konusunda da sürdürmüştür. Sektörün büyük firmaları İstanbul merkezlidir. Bu gelişmeler ve sektördeki hızla büyüme Avrupa ve Amerika menşeli şirketlerinde dikkatini çekmiştir. Bunun üzerine gerek Türkiye’ den temizlik şirketleri satın alarak gerekse Franchising vererek Türkiye piyasasına girmişlerdir. Sektörde bu yılda hacim olarak yüksek bir büyüme beklenmektedir.
Türkiye’ de temizlik şirketlerinin yakın tarihi ve gelişimi
Anahtar kelimeler: temizlik tarihi, türkiyede temizlik, temizlik sektörü gelişimi

Türkiye’ de temizlik şirketlerinin yakın tarihi ve gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir