Hızlı Ara

Temizlik maddelerinin özelliklerinin bilinmesi: temizlenecek eşyalara ve temizlik yapan insana zarar vermeden ve temizlik maddelerini israf etmeden kullanma olanağı sağlar.

Temizlik; çeşitli nedenlerle kirlenen yüzeylerin, temizlik maddelerini kullanarak kirlerinden arındırılması faaliyetidir.

Günümüzde kirlilik, önemli bir dünya sorunu olarak kabul edilmektedir. Havanın, suyun, ortak yaşam alanlarının, denizlerin vb. yerlerin kirlenmesi insan sağlığını tehdit eden önemli küresel problemlerdendir. Ev yaşamında da genel olarak vücudun, giyim eşyalarının, ev eşyalarının ve evin bütün bölümlerinin çeşitli nedenlerle kirlenmesi, insan sağlığının, ev eşyalarının dayanıklılığının, evin yapı malzemelerinin özelliklerinin bozulmasına sebep olur.

Yapılan temizlik uygulamalarından iyi sonuç alabilmek için, bilinmesi gereken önemli hususlardan biri de, temizlik maddeleri konusudur. Temizlik maddelerinin yapısı, özellikleri, etkileri bilindiği takdirde hata yapma olasılığı azalır. Temizlik malzemelerinin başlıcaları; su, sabun, deterjan, ağartıcılar, solventler, asitler, bazlar ve alkollerdir.

Temizlikte Kullanılan Malzemeler ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir